Що потрібно знати батькам про порушення прикусу у дітей?
За статистикою, проблеми з прикусом тій чи іншій мірі вираженості виявляються у 35% сучасних дітей. Наш стоматолог-ортодонт розповіла, чому виникають порушення, як їх помітити і в якому віці потрібно відвести дитину до лікаря.
Чому порушується прикус?
В основному «винна» еволюція.
Справа в тому, що коли стародавні люди навчилися добувати вогонь, їхня їжа стала більш м’якою. Відповідно, щелеп вже не було потрібно великих зусиль, щоб її розжувати. Від покоління до покоління щелепи стали зменшуватися в розмірах. А число зубів залишалося колишнім. У сучасних людей щелепи «стиснулися» настільки, що коли зуби починають рости, їм часто просто не вистачає місця – вони зміщуються і налазять один на одного.
Іншою причиною ортодонтичних порушень можуть бути шкідливі звички. Наприклад, якщо дитина звикла дихати ротом або постійно кладе в рот палець, щелепи у нього формуються неправильно. Верхня звужується, а нижня, навпаки, розширюється. В результаті виникають проблеми як з тимчасовим, так і з постійним прикусом.
Важливу роль у порушеннях прикусу також грають:
- травми щелепи,
- коротка вуздечка мови або губи,
- вроджена адентія (відсутність одного або декількох зубів),
- передчасна втрата молочних зубів.
У деяких випадках неправильна форма щелеп і неправильний прикус успадковуються дітьми від батьків.
Як помітити неправильне формування прикусу у дитини?
У домашніх умовах це не завжди можливо. Часто батькам здається, що зуби у дитини рівні, а на ділі вони замикаються неправильно.
Крім того, прикус – штука мінлива. Спочатку зуби можуть зрости як годиться, але потім зміститися з-за погано встановленої пломби, ранньої втрати молочного зуба або звички смоктати палець.
Щоб не пропустити порушення, важливо періодично консультуватися зі стоматологом-ортодонтом. Перший раз показатися лікарю потрібно з появою перших чотирьох зубів. Далі повторити візити рекомендується:
- в 5-6 років, коли щелепи активно ростуть і в дитини формується молочний прикус,
- у період з 6 до 12 років, коли молочні зуби змінюються постійними,
- в 15-16 років, коли завершується формування постійного прикусу.
Обов’язково відвідайте ортодонта, якщо дитина дихає ротом, продовжує смоктати палець або пустушку у віці старше 3 років, прикушує губу або щоки, йому раніше часу був видалений молочний зуб або у нього затримується зміна молочних зубів постійними.
Як проходить прийом у ортодонта?
Лікар оглядає пацієнта і з’ясовує, чи є показання до лікування.
Додатково ортодонт може:
- призначити рентгенівське дослідження,
- зробити
- зняти відбитки з щелеп, щоб потім виготовити з ним діагностичні моделі (це такі гіпсові копії щелеп, за яким визначається правильність змикання зубів).
Все це потрібно, щоб поставити точний діагноз і підібрати правильний ортодонтичний апарат.
У разі встановлення апарата лікар складе графік подальших відвідувань. Деякі конструкції потребують постійної корекції. Крім того, фахівець повинен контролювати динаміку змін у роті.
Які методи лікування застосовуються у дітей?
Все залежить від віку і тяжкості порушень.
До 5-6 років ефективні профілактичні заходи. Приміром, якщо дитина 3-4 років дихає ротом, смокче палець або ніяк не може відмовитися від пустушки, лікар підбере йому спеціальну вестибулярну пластину. Це знімний апарат, який розташовується між губами і щоками, з одного боку, і зубами з іншого. Пластина утримує зуби в правильному положенні і відсуває м’які тканини, які при наявності шкідливих звичок «прокладаються» між зубами і заважають правильному росту щелеп. Плюс до цього апарат не дозволяє засовувати в рот палець або соску – дитина потроху відвикає від їх смоктання.
Вестибулярні пластини зазвичай надягають на ніч або у вільний час, вдень, оскільки вони заважають розмовляти. Конструкції мають яскравий дизайн, тому діти самі з задоволенням тягнуть їх до рота. Батькам не доводиться їх вмовляти.
При ранньої втрати молочного зуба дитині виготовляється тимчасовий протез, який перешкоджає зміщення сусідніх зубів. Таким чином у рядку зберігається місце для майбутнього постійного зуба.
Більш складні конструкції у дітей молодше 5-6 років, як правило, не застосовують (навіть якщо вони цього потребують), оскільки таких малюків важко мотивувати на лікування. А от з дітьми постарше вже можна домовитися і пояснити їм, навіщо потрібно носити той або інший апарат. Не кажучи вже про те, що провести необхідну діагностику (зняти відбитки і зробити рентген) дітям старшого віку простіше.
Найчастіше в період змінного прикусу у дітей застосовуються однощелепні пластинки. Вони призначені для постійного носіння. Принцип їх дії – механічний.
Наприклад, пластини з пружинами-штовхачами призначають, якщо передні зуби завалені назад. А пластини з гвинтами призначені для розширення верхньої щелепи. Через певні проміжки часу лікар активує гвинт, і таким чином досягається потрібний результат.
При незначних патології у дітей у віці 5-8(9) років допустимо використовувати трейнери. Це двосторонні капи, які призводять зубні ряди в правильне взаємовідношення. Носити їх необхідно вночі і іноді також днем (але недовго – протягом 1-2 годин). Трейнери виготовляються з силікону, тому зручні у використанні і не викликають дискомфорту.
Як тільки постійні зуби починають переважати над молочними (10-12 років), лікування пластинами і трейнерами стає неефективним. На зміну їм приходять брекет-системи.
В додаток до них лікар може використовувати різні знімні і незнімні конструкції. Наприклад, при пташиному профілі (затримки в рості нижньої щелепи) застосовується апарат Гербста, при скупченості зубів – губний бампер або лицьова дуга, при висуванні вперед нижньої щелепи – лицьова маска.
А взагалі навіщо мучити дитину? Може, краще провести лікування, коли подорослішає?
Правильний прикус – це основа здоров’я зубощелепної системи. Якщо зуби змикаються неправильно, навантаження на зубні ряди розподіляється нерівномірно. Це загрожує патологічною стертістю зубів, розвитком бруксизму (мимовільним стисканням зубів), відколами емалі. Жувальні м’язи перенапружуються, навантаження з них перерозподіляється на шийні м’язи. З-за цього у пацієнтів можливі часті головні болі і порушення постави. З часом також можуть виникати серйозні проблеми з скронево-нижньощелепними суглобами.
У пацієнтів з скупченими зубними рядами часто розвиваються карієс і запалюються ясна, оскільки налезающие один на одного важко очищати зуби зубною щіткою.
Загалом, чим раніше буде розпочато ортодонтичне лікування, тим більших проблем зі здоров’ям вдасться уникнути.
Крім того, в дитячому віці, поки щелепи продовжують рости, будь-яка корекція проходить швидше і легше. Якщо середні терміни лікування у дітей складають 3-12 місяців, то дорослим для виправлення порушень потрібно мінімум 1,5-2 роки. До того ж дитині можна встановити знімну конструкцію, доглядати за якою простіше, ніж за незнімної брекет-системою. І коштувати така конструкція буде в рази дешевше.
Ще одна важлива деталь: в дитячому віці для корекції форми щелеп (того ж пташиного профілю) найчастіше можна використовувати ортодонтичні апарати. У дорослому для цього, швидше за все, буде потрібно хірургічне втручання (ортогнатична операція).
Як знизити ризики формування неправильного прикусу?
- По можливості мінімізуйте «спілкування» дитини з соскою. Постарайтеся відучити його від її смоктання до 3 років. Якщо самостійно зробити це не виходить, зверніться до ортодонта. Він підбере відповідну вестибулярну пластину. Те ж саме стосується звички смоктати палець.
- З 1 року в раціон дитини обов’язково потрібно починати вводити жорстку їжу. Дитина повинна вчитися її жувати – саме завдяки цьому гармонійно розвивається нижня щелепа.
- Слідкуйте за станом молочних зубів: навчіть дитину правильній гігієні, обмежуйте споживання солодкого, фастфуду та газованої води. Регулярно відвідуйте дитячого стоматолога для своєчасного виявлення карієсу та його лікування. Передчасна втрата молочних зубів загрожує зсувом залишилися і порушеннями в прорізування постійних зубів.
- Відстежуйте терміни прорізування постійних зубів. Якщо якийсь зуб затримується, проконсультуйтеся зі стоматологом. Можливо, зачаток цього зуба відсутня або вона прорізується позаду молочного (другим поруч) – в цьому випадку молочний зуб необхідно видалити.